Seglingar

CSS interna seglingar 2020

Köl- och flerskrovsbåtar

 

SEGLINGSFÖRESKRIFTER 2020

SEGLINGSPROGRAM 2020 se nedan

BANBESKRIVNING:     Bottensjön    Vättern

Seglingsprogram 2020

Datum  Tid  Segling Seglingsledare  Banansvarig  
Sön 24 maj kl 10:00 Forsvik Vår Stefan Andersson Bottensjön  
Sön 31 maj kl 13:00 Poäng 1 och 2 Anders Jonsson Bottensjön,  Peder Fredholm,  
Lör 6 juni kl 13:00 Poäng 3 och 4 Gunnar Larsson Vättern, Sören Mann,
Ons 10 jun kl 18:00 Poäng 5 Christer Spetz Vättern, Tomas Andersson  
Ons 17 jun kl 18.00 Poäng 6 Stefan Andersson Vättern, Tomas Andersson  
Ons 12 aug kl 18:00 Poäng 7 Christer Spetz Vättern, Peter Heinemo  
Lör 15 aug kl 10:00 Örjan Hedmans minne Arne Svensson  Vättern Duo/singelsegling Britt Hedman
Ons 19 aug kl 18:00 Poäng 8 Arne Svensson Vättern, Peter Heinemo  
Ons 26 aug kl 18:00 Poäng 9 Anders Carlsson Bottensjön, Peder Fredholm  
Ons 2  sep kl 18:00 Poäng 10 Anders Carlsson Bottensjön, Sören Mann  
Ons 9  sep Kl 18:00 Poäng 11 Leif Lundbäck Bottensjön, Tomas Andersson  
Ons 16 sep kl 18:00 Poäng 12 Leif Lundbäck Bottensjön, Peter Heinemo  
Fre 19-20 sep kl 18:00 Avslutninseskader Mats Lindberg Hästholmen  
Fre 25 sep kl 19:00 Ärtsoppesegling Knut-Åke Andersson Bottensjön  
Sön 27 sep kl 10:00 Forsvik Höst Knut-Åke Andersson Bottensjön   

Vid eventuell ändring av seglingsprogrammet meddelas detta medlemmar via hemsida och/eller sms. Seglingsledare som får förhinder hör av sig till Sören Mann 0705-360093 senast dagen innan.

SHORTHANDED

För att ytterligare öka motivationen att deltaga i klubbens interna seglingar samt minska riskerna för smitta för dig i riskgrupp, så kommer vi i år att även dela ut pris för bästa shorthandedbåt i både distans och poängseglingsserierna. Varje gång du ställer upp som shorthandedbåt så meddelar du detta till seglingsledaren, du som deltager shorthanded tillgodoräknar dig även resultaten i de vanliga distans och poängsseglingsserierna.

Totalt poängseglingar uppdaterad 2020-09-17 

Rank Boat      SailNo  HelmName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total
1 MAXI RACER 35 TOMAS ANDERSSON 12 11 13 11 16 16 13 14 14 16 0 11 147
2 T24 102 TEAM  ÅKERIET 10 12 10 12 15 15 12 16 16 17 0 9 144
3 MAXI RACER 67 AXEL ADOLFSSON 6 0 12 9 17 14 11 9 8 11 0 0 97
4 FOLKBÅT 1251 KALLE E 0 0 11 13 13 10 7 7 11 10 0 10 92
5 ALBIN78/FOLKBÅT 124 TEAM KANALEN 11 9 9 10 12 13 9 6 0 7 0 6 92
6 X119   SAMI GUSTAVSSON 9 8 8 8 9 8 0 13 6 0 0 4 73
7 MULTI23/NAWIATR 35 TEAM MANN 7 7 5 6 7 7 0 0 15 13 0 0 67
8 CARIBIEN 22 37 CONNY MODIG 13 10 0 0 14 12 0 0 9 8 0 0 66
9 SCANMAR 33   KURT JACOBSEN 0 0 0 0 11 11 6 12 10 9 0 0 59
10 WASA ATLANTIC 1 TOYVO STARK 5 5 6 5 6 5 5 8 5 5 0 0 55
11 DEHLER 36 10507 MATS LINDBERG 0 0 0 0 0 0 10 15 12 14 0 0 51
12 CARIBEAN 22   MAGNUS BENDER 0 0 0 0 0 0 0 11 13 15 0 8 47
13 DEHLER34 177 FREDRIK STRAND 8 6 7 7 8 9 0 0 0 0 0 0 45
14 MAXI RACER   CLAES WALLGREN 0 0 0 0 0 0 8 0 0 12 0 7 27
15 SCANMAR 31   ROLF ANDERSSON 0 0 0 0 0 0 0 10 7 6 0 0 23
16 BUMERANG 32   JÖRGEN JOHANSSON 0 0 0 0 5 6 0 0 0 0 0 0 11
17 MAXI RACER 456 TEAM IOR 0 0 0 0 10 0 0 0 0 0 0 0 10
18 MAXI 87   BJÖRN SÖDERMARK 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 4

Total shorthand 20-09-17

Rank Boat      SailNo  HelmName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12       Total
1 MAXI RACER 35 TOMAS ANDERSSON 9 9 10 9 12 11 11 11 13 13 0 11 119
2 MAXI RACER 67 AXEL ADOLFSSON 6 0 9 7 13 10 10 7 8 10 0 0 80
3 FOLKBÅT 1251 KALLE ERIKSSON 0 0 8 10 9 7 7 5 11 9 0 10 76
4 CARIBIEN 22 37 CONNY MODIG 10 8 0 0 10 9 0 0 9 7 0 0 53
5 X119   SAMI GUSTAVSSON 8 7 6 6 6 0 0 10 6 0 0 4 53
6 WASA ATLANTIC 1 TOYVO STARK 5 5 5 5 5 5 5 6 5 5 0 0 51
7 SCANMAR 33   KURT JACOBSEN 0 0 0 0 8 8 6 9 10 8 0 0 49
8 T24 102 TEAM ÅKERIET 0 0 0 0 11 0 0 0 0 14 0 9 34
9 CARIBIEN 22 13 MAGNUS BENDER 0 0 0 0 0 0 0 0 12 12 0 8 32
10 MAXI RACER   CLAES WALLGREN 0 0 0 0 0 0 8 0 0 11 0 7 26
11 SCANMAR 31   ROLF ANDERSSON 0 0 0 0 0 0 0 8 7 6 0 0 21
12 DEHLER 34 177 FREDRIK STRAND 7 6 0 0 0 6 0 0 0 0 0 0 19
13 FOLKBÅT/ALBIN 78 124 TEAM KANALEN 0 0 7 8 0 0 0 0 0 0 0 0 15
14 DEHLER 36 10507 MATS LINDBERG 0 0 0 0 0 0 9 0 0 0 0 0 9
15 MAXI RACER 456 TEAM IOR 0 0 0 0 7 0 0 0 0 0 0 0 7

Poängsegling 12 20-09-16 uppdaterad  14:30 09-17

Place Boat Name Elapsed Time Corrected Time Handicap
1 Tomas A MaxiRace 35 SRS 0,933-0,903 short 0,909-0,886 00:00:54:14 00:00:49:18 0,909
2 Kalle E Folkbat 1251 SRS X-0,795 short X-0,791 00:01:02:36 00:00:49:31 0,791
3 Team Akeriet T24 102 SRS 0,996-0,960 short 0,962-0,944 00:00:52:16 00:00:50:17 0,962
4 Magnus Bender Caribean22 0.836-0.823 short 0.811-0.804 00:01:02:43 00:00:50:52 0,811
5 Team WEW maxiracer 0.922-0.903 short 0.9-0.886 00:00:59:04 00:00:52:20 0,886
6 Team K Folkbat 124 SRS X-0,795 short X-0,791 00:01:11:20 00:00:56:43 0,795

Poängsegling 11 20-09-09 inställd

Poängsegling 10 20-09-02

Place Boat Name Elapsed Time Corrected Time Handicap
1 Team Akeriet T24 102 SRS 0,996-0,960 short 0,962-0,944 00:01:02:21 00:00:59:59 0,962
2 Tomas A MaxiRace 35 SRS 0,933-0,903 short 0,909-0,886 00:01:09:52 00:01:03:31 0,909
3 Magnus Bender Caribean22 0.836-0.823 short 0.811-0.804 00:01:20:16 00:01:05:06 0,811
4 Mats L Dehler36 10507 SRS1,019-1,007 short 0,983-0,974 00:01:04:21 00:01:05:34 1,019
5 Mann Multi23 35 SRS 1,245-1,175 00:00:55:39 00:01:09:17 1,245
6 Team WEW maxiracer 0.922-0.903 short 0.9-0.886 00:01:19:49 00:01:10:43 0,886
7 Axel A Maxiracer 67 SRS 0,919-0,880short 0,899-0,874 00:01:21:02 00:01:10:49 0,874
8 Kalle E Folkbat 1251 SRS X-0,795 short X-0,791 00:01:29:11 00:01:12:52 0,817
9 Kurt J Scanmar33 84 SRS 0,941-0,916 short 0,929-0,908 00:01:21:49 00:01:14:17 0,908
10 Conny M Caribean 22 4 SRS 0,810-0,787 short 0,800-0,781 00:01:33:57 00:01:15:10 0,8
11 Team K Albin78 374 SRS 0,849-0,828 Short 0,837-0,820 00:01:29:25 00:01:15:55 0,849
12 Rolf Andersson Scanmar31 0.922-0.901 short 0.909-0.891 00:01:30:13 00:01:20:23 0,891
13 Toyvo Wasa Atlantic 1 SRS 1,125-1,103 short 1,125-103 00:01:18:27 00:01:26:32 1,103

Poängsegling 9 20-08-27

Place Boat Name Elapsed Time Corrected Time Handicap
1 Team Akeriet T24 102 SRS 0,996-0,960 short 0,962-0,944 00:00:55:42 00:00:55:29 0,996
2 Mann Multi23 35 SRS 1,245-1,175 00:00:46:54 00:00:58:23 1,245
3 Tomas A MaxiRace 35 SRS 0,933-0,903 short 0,909-0,886 00:01:05:34 00:00:59:36 0,909
4 Magnus Bender Carbean22 0.836-0.823 short 0.811-0.804 00:01:18:07 00:01:03:21 0,811
5 Mats L Dehler36 10507 SRS1,019-1,007 short 0,983-0,974 00:01:02:15 00:01:03:26 1,019
6 Kalle E Folkbat 1251 SRS X-0,795 short X-0,791 00:01:20:09 00:01:05:29 0,817
7 Kurt J Scanmar33 84 SRS 0,941-0,916 short 0,929-0,908 00:01:12:47 00:01:06:05 0,908
8 Conny M Caribean 22 4 SRS 0,810-0,787 short 0,800-0,781 00:01:23:50 00:01:07:04 0,8
9 Axel A Maxiracer 67 SRS 0,919-0,880short 0,899-0,874 00:01:15:09 00:01:07:34 0,899
10 Rolf Andersson Scanmar31 0.922-0.901 short 0.909-0.891 00:01:17:53 00:01:09:24 0,891
11 Sami G X119 SRS 1,079-1,052 short 1,065-1,042 00:01:07:14 00:01:10:03 1,042
12 Toyvo Wasa Atlantic 1 SRS 1,125-1,103 short 1,125-103 00:01:12:05 00:01:19:30 1,103

Poängsegling 8 20-08-20

Place Boat Name Elapsed Time Corrected Time Handicap
1 Team Akeriet T24 102 SRS 0,996-0,960 short 0,962-0,944 00:00:39:31 00:00:39:22 0,996
2 Mats L Dehler36 10507 SRS1,019-1,007 short 0,983-0,974 00:00:42:27 00:00:43:15 1,019
3 Tomas A MaxiRace 35 SRS 0,933-0,903 short 0,909-0,886 00:00:48:39 00:00:44:13 0,909
4 Sami G X119 SRS 1,079-1,052 short 1,065-1,042 00:00:42:44 00:00:44:32 1,042
5 Kurt J Scanmar33 84 SRS 0,941-0,916 short 0,929-0,908 00:00:51:00 00:00:46:18 0,908
6 Magnus Bender Carbean22 0.836-0.823 short 0.811-0.804 00:01:01:14 00:00:51:11 0,836
7 Rolf Andersson Scanmar31 0.922-0.901 short 0.909-0.891 00:01:01:35 00:00:54:52 0,891
8 Axel A Maxiracer 67 SRS 0,919-0,880short 0,899-0,874 00:01:04:17 00:00:57:47 0,899
9 Toyvo Wasa Atlantic 1 SRS 1,125-1,103 short 1,125-103 00:00:52:40 00:00:58:05 1,103
10 Kalle E Folkbat 1251 SRS X-0,795 short X-0,791 00:01:25:14 00:01:07:25 0,791
11 Team K Albin78 374 SRS 0,849-0,828 Short 0,837-0,820 00:01:21:30 00:01:07:29 0,828

 

Poängsegling 7 20-08-12

Place Boat Name Elapsed Time Corrected Time Handicap
1 Tomas A MaxiRace 35 SRS 0,933-0,903 short 0,909-0,886 00:01:43:48 00:01:34:21 0,909
2 Team Akeriet T24 102 SRS 0,996-0,960 short 0,962-0,944 00:01:39:13 00:01:38:49 0,996
3 Axel A Maxiracer 67 SRS 0,919-0,880short 0,899-0,874 00:01:55:46 00:01:44:04 0,899
4 Mats L Dehler36 10507 SRS1,019-1,007 short 0,983-0,974 00:01:47:32 00:01:44:44 0,974
5 Team K Albin78 374 SRS 0,849-0,828 Short 0,837-0,820 00:02:10:01 00:01:50:23 0,849
6 parra maxiracer 0.922-0.903 short 0.9-0.886 00:02:04:50 00:01:50:36 0,886
7 Kalle E Folkbat 1251 SRS X-0,795 short X-0,791 00:02:19:59 00:01:50:44 0,791
8 Kurt J Scanmar33 84 SRS 0,941-0,916 short 0,929-0,908 00:02:02:21 00:01:51:06 0,908
9 Toyvo Wasa Atlantic 1 SRS 1,125-1,103 short 1,125-103 00:02:01:34 00:02:14:05 1,103
 

Poängsegling 6 20-06-17

Place Boat Name Elapsed Time Corrected Time Handicap
1 Tomas A MaxiRace 35 SRS 0,933-0,903 short 0,909-0,886 00:01:52:19 00:01:42:06 0,909
2 Team Akeriet T24 102 SRS 0,996-0,960 short 0,962-0,944 00:01:44:09 00:01:43:44 0,996
3 Axel A Maxiracer 67 SRS 0,919-0,880short 0,899-0,874 00:02:00:45 00:01:45:32 0,874
4 Team K Albin78 374 SRS 0,849-0,828 Short 0,837-0,820 00:02:09:38 00:01:50:04 0,849
5 Conny M Caribean 22 4 SRS 0,810-0,787 short 0,800-0,781 00:02:18:56 00:01:51:09 0,8
6 Kurt J Scanmar33 84 SRS 0,941-0,916 short 0,929-0,908 00:02:03:57 00:01:52:33 0,908
7 Kalle E Folkbat 1251 SRS X-0,795 short X-0,791 00:02:29:34 00:01:58:18 0,791
8 Fredrik S Dehler34 34 SRS 0,963-0,942 short 0,945-0,928 00:02:10:25 00:02:03:15 0,945
9 Sami G X119 SRS 1,079-1,052 short 1,065-1,042 00:01:54:24 00:02:03:26 1,079
10 Mann Nawiatr 700 SRS 1,175-1,095 00:01:47:58 00:02:06:52 1,175
11 J Johansson Bumerang32 00:02:26:53 00:02:14:50 0,918
12 Toyvo Wasa Atlantic 1 SRS 1,125-1,103 short 1,125-103 00:02:05:05 00:02:17:58 1,103

Poängsegling 5 20-06-10

Place Boat Name Elapsed Time Corrected Time Handicap
1 Axel A Maxiracer 67 SRS 00:01:06:32 00:00:58:09 0,874
2 Tomas A MaxiRace 35 00:01:04:06 00:00:58:16 0,909
3 Team Akeriet T24 102  00:01:02:12 00:00:59:50 0,962
4 Conny M Caribean 22 4  00:01:15:26 00:01:00:21 0,8
5 Kalle E Folkbat 1251  00:01:18:49 00:01:02:21 0,791
6 Team K Albin78 374  00:01:14:12 00:01:02:60 0,849
7 Kurt J Scanmar33 84  00:01:11:18 00:01:04:44 0,908
8 Team IOR Maxirace 456  00:01:14:29 00:01:07:42 0,909
9 Sami G X119  00:01:05:30 00:01:08:15 1,042
10 Fredrik S Dehler34 34  00:01:12:50 00:01:10:08 0,963
11 Mann Nawiatr 700  00:01:02:53 00:01:13:53 1,175
12 Toyvo Wasa Atlantic 1  00:01:09:18 00:01:16:26 1,103
13 J Johansson Bumerang32 00:01:26:35 00:01:19:29 0,918

Poängsegling 3 o 4 20-06-06

Place Boat Name Elapsed Time Corrected Time Handicap
1 Tomas A MaxiRace 35 00:00:57:51 00:00:51:15 0,886
2 Axel A Maxiracer 67 00:01:00:39 00:00:53:00 0,874
3 Kalle E Folkbat 1251 00:01:08:30 00:00:54:11 0,791
4 Team Akeriet T24 102 00:00:54:35 00:00:54:22 0,996
5 Team K Folkbat 124 00:01:12:31 00:00:57:22 0,791
6 Sami G X119 00:00:55:55 00:00:58:16 1,042
7 Fredrik S Dehler34 34 00:01:03:45 00:00:59:10 0,928
8 Toivo Wasa Atlantic 1 00:00:58:10 00:01:04:09 1,103
9 Mann Nawiatr 700 00:00:56:20 00:01:06:11 1,175
 
Place Boat Name Elapsed Time Corrected Time Handicap
1 Kalle E Folkbat 1251 00:01:01:59 00:00:49:02 0,791
2 Team Akeriet T24 102 00:00:49:47 00:00:49:35 0,996
3 Tomas A MaxiRace 35 00:00:56:32 00:00:50:05 0,886
4 Team K Folkbat 124 00:01:05:19 00:00:51:40 0,791
6 Sami G X119 00:00:50:50 00:00:52:58 1,042
5 Axel A Maxiracer 67 00:00:59:55 00:00:52:22 0,874
7 Fredrik S Dehler34 34 00:00:59:03 00:00:54:48 0,928
8 Mann Nawiatr 700 00:00:49:20 00:00:57:58 1,175
9 Toivo Wasa Atlantic 1  00:00:53:13 00:00:58:42 1,103
 

Poängsegling 1 och 2 200531

Place Boat Name Elapsed Time Corrected Time Handicap
1 Team Akeriet T24 102 00:00:41:59 00:00:41:49 0,996
2 Tomas A Maxi Race 35 00:00:46:16 00:00:42:03 0,909
3 Conny M Caribean 22 4  00:00:53:54 00:00:43:07 0,8
4 Team K Albin 374. 00:00:56:25 00:00:46:43 0,828
5 Sami G X119  00:00:46:25 00:00:48:22 1,042
6 Mann Nawiatr 700 00:00:42:20 00:00:49:44 1,175
7 Fredrik S Dehler34 34  00:00:53:44 00:00:49:52 0,928
8 Toivo Wasa Atlantic 1  00:00:48:34 00:00:53:34 1,103
 

Distansseglingar 2020

Total 2020-08-20

Rank Boat      SailNo  HelmName Forsvik vår VR ÖH´s minne Total
1 MAXI RACER 35 TOMAS ANDERSSON 11 0 13 24
2 NAWIATR/MULTI23 700 SÖREN MANN 10 0 12 22
3 FOLKBÅT 1271 KALLE ERIKSSON 14 0 6 20
4 MAXI RACER 67 AXEL ADOLFSSON 8 0 10 18
5 SCANNMAR 33   KURT JAKOBSEN 9 0 9 18
6 DEHLER 36 10507 MATS LINDBERG 15 0 0 15
7 MAXI FENIX 177 FREDRIK STRAND 7 0 8 15
8 CARIBEAN 22 4 CONNY MODIG 13 0 0 13
9 T24 102  ÅKERIET 12 0 0 12
10 WASA ATLANTIC 1  TOYVO STARK 5 0 7 12
11 CARIBEAN 22 13 MAGNUS BENDER 0 0 11 11
12 FOLKBÅT/ALBIN78   TEAM KANALEN 6 0 0 6
13 ÅH 30   BENGT MUNKSTET 0 0 5 5
14 X119 41 SAMI GUSTAVSSON 0 0 0 0
15 MAXI RACER 456 TEAM IOR 0 0 0 0

Örjan Heedmans minne 2020-08-15

Plats Rorsman Båt  Segelnr SRS Starttid Måltid Segladtid Korr. tid
1 Tomas Andersson Maxi Racer SWE 35 0,886 11:00:47 14:59:19 03:58:32 03:31:20
2 Sören Mann Multi 23 35 1,175 11:57:05 15:07:09 03:10:04 03:43:20
3 Magnus Bender Caribean 22 SWE 13 0,781 10:30:00 15:23:08 04:53:08 03:48:56
4 Axel Adolfsson Maxi Racer SWE 67 0,874 10:57:38 15:23:05 04:25:27 03:52:00
5 Kurt Jacobsen Scanmar 33 84 0,908 11:06:19 15:21:50 04:15:31 03:52:01
6 Fredrik Strand Dehler 34 34 0,928 11:11:08 15:27:49 04:16:41 03:58:12
7 Toyvo Stark Wasa Atlantic S-1 1,103 11:45:49 15:37:48 03:51:59 04:15:53
8 Kalle Eriksson Folkbåt 1251 0,791 10:33:17 16:04:50 05:31:33 04:22:15
9 Bengt Munkstet ÅH 30 4808 0,863 10:54:41 16:06:10 05:11:29 04:28:49

Forsvik vår 2020-05-24

Plats Rorsman Båt  Segelnr SRS Starttid Måltid Segladtid Korr. tid
1 MATS LINDBERG DEHLER 36 10507 1,019 10:24:42 11:50:54 01:26:12 01:27:50
2 KALLE folkbåt 1251 0,791 10:00:00 11:53:55 01:53:55 01:30:06
3 MODIG CARIBIAN 4 0,810 10:02:35 11:54:48 01:52:13 01:30:54
4 TOMAS A* MAXI RACER 35 0,909 10:08:21 11:49:05 01:40:44 01:31:34
5 TEAM ÅKERIET* T24 102 1,002 10:23:20 11:54:44 01:31:24 01:31:35
6 MANN NAWIATR 700 1,175 10:36:05 11:56:37 01:20:32 01:34:38
7 KURT J* SCANMAR 33 84 0,908 10:18:12 12:02:30 01:44:18 01:34:42
8 AXEL* MAXI RACER S-67 0,899 10:04:33 11:51:30 01:46:57 01:36:09
9 STRAND* DEHLER 34 34 0,942 10:19:00 12:02:30 01:43:30 01:37:30
10 LOLLO W* ALBIN 78 374 0,856 10:07:52 12:03:25 01:55:33 01:38:55
11 TOIVO STARK* WASA ATLANTIC SWE 1 1,103 10:26:42 12:01:49 01:35:07 01:44:55

* FELAKTIG STARTTID PGA EXCELSTRUL. KORR. TID RÄTT

Redo att börja segla?

Nyheter

Senaste nyheterna från Seglingskommitten

Poängseglingarna slutförda

11 av tolv seglingar genomfördes på banor i Bottensjön och på Vättern, 113 enskilda starter genomfördes och medeldeltagandet per segling har varit så högt som 10,27, bäst i hela Vättern, Maxantalet startande var 13 båtar i två seglingar, 18 båtar har deltagit i...

Örjan Heedmans Minne

Örjan Heedmans Minne uppdaterat Seglingen genomfördes i Bottensjön med en bana CSS-Forsvik-Storön(valfritt håll)-Forsvik-CSS. Det var ytterst utmanande förhållanden med stora vrid och tryckskillnader. Segern gick till Tomas Andersson i Maxi Racer som även seglade...

Klubbinfo

BESÖKADRESS
Västravarvsgatan 6
546 32 Karlsborg

POSTADRESS
Box 401
546 18 Karlsborg

 

Organisationsnummer
866600-0792

Bankgiro
5823-0814

Föreningsnummer
13415-32

Funderingar?

Var inte blyg. Vi svarar gärna på dina frågor!