Seglingar

CSS interna seglingar 2021

Segelbåtar

 

SEGLINGSFÖRESKRIFTER 2021

SEGLINGSPROGRAM 2021 se nedan

BANBESKRIVNING:     Bottensjön    Vättern

Seglingsprogram 2021

Seglingsprogram 2021

Lars-Magnus Brandkvist och Christer Lindholm har för i år påtagit sig ansvaret att vara seglingsledare för våra poängseglingar under hela säsongen. Vi är djupt tacksamma för detta fina engagemang !

Datum Tid Segling / Seglingledare Banansvarig / Ansvarig SK.
 5/6 10:00 *

Forsvik Vår till Oscar ”Tummen” Johanssons minne

Distanssegling, Lars-Magnus, Christer

Bottensjön

Seglingskommittén

Lör 29 maj 10:00 Få ut mer av din segling.

Bottensjön

Seglingskommittén

       
Sön 6 juni

10:00

13:00

Poäng 3 Lars-Magnus, Christer

Poäng 4 Lars-Magnus, Christer

Bottensjön

Team Åkeriet / Peder F

Ons 9 jun 18:00 Poäng 5 Lars-Magnus, Christer

Vättern

Kalle Eriksson / Sören M

Lör-Sön 12-13 juni 10:00 2.4 M Rankingsegling 3 Seglingskommitten
Ons 16 jun 18:00 Poäng 6 Lars-Magnus, Christer

Vättern

Team Kanalen / Peder F

Fre/Lör 6-7 aug  

Vättern Race

Distanssegling

Seglingskommittén

 

Ons 11 aug 18:00 Poäng 7 Lars-Magnus, Christer

Vättern

Sami Gustavsson / Britt H

Sön 15 aug 10:00*

Örjan Hedmans minne Duo/singelsegling

Distanssegling

Botten sjön Britt H / Tomas A

 

Ons 18 aug 18:00 Poäng 8 Lars-Magnus, Christer

Vättern

Team Mann / Sören M

Fre 20 aug 18:00

Kanalhotellets vandringspris

Karlsborg-Motala

Distanssegling

Vättern

Seglingskommittén

 

Fre/Lö/Sö se mer under Nyheter   Eskader till Motala

Motala

Eskaderkommittén

Lör 21 aug  

MSK Ludwig Ohlins minne

Distanssegling

Motala
Sön 22 aug 11:00

Hornvalls minne

Motala-Karlsborg

Distanssegling

Vättern

Seglingskommittén

Ons 25 aug 18:00 Poäng 9 Lars-Magnus, Christer

Bottensjön

Conny Modig / Peder F

Sön 29 aug

Ons 1 sep

10:00 och 13:00

18:00

Poäng 1 och  2 Lars-Magnus, Christer

Poäng 10 Lars-Magnus, Christer

Bottensjön Tomas A/Tomas A

Bottensjön Kurt J / Sören M

Lör/Sön 4-5 sep   Inställd: Höstdraken Seglingskommitten
Sön  12 sep

10:00

13:00

Poäng 11 Lars-Magnus, Christer

Poäng 12 Lars-Magnus, Christer

Bottensjön

Axel Adolfsson / Tomas A

Lör/Sön 18-19 sep 10:00 Avslutninseskader, Se mer info på nyheter

Hästholmen

Eskaderkommittén

Fre 24 sep 19:00

Mörkersegling/Ärtsoppesegling

Distanssegling

Bottensjön

Seglingskommitten

Sön 26 sep 10:00*

Forsvik Höst till Tor Axelssons minne

Distanssegling, Lars-Magnus, Christer

Bottensjön

Seglingskommitten

* Individuell start

Banansvarig bestämmer poängseglingsbanan ihop med representanten från Seglingskommittén (SK).

Vid eventuell ändring av seglingsprogrammet meddelas detta medlemmar via hemsida och/eller sms. Seglingsledare som får förhinder hör av sig till Sören Mann 0705-360093 senast dagen innan.

Resultat

Länk till Totalresultat Poängseglingar 2021 

Länk till Resultat poängsegling 

 

 

Forsvik vår 2021-06-05

Plats Rorsman Båt Segelnr SRS Starttid Måltid Segladtid Korr. tid
1 AXELSSONs CB66 140 0,961 10:27:58 12:36:23 02:08:25 02:03:25
2 ANTON PERSSON EXPRESS DEN 0,907 10:20:13 12:38:58 02:18:45 02:05:51
3 TOMAS MAXI RACER 35 0,909 10:20:31 12:39:00 02:18:29 02:05:53
4 MATS LINDBERG DEHLER 35   1,001 10:33:09 12:50:22 02:17:13 02:17:21
5 MAGNUS BENDER CARRIBEAN 13 0,808 10:03:19 12:58:32 02:55:13 02:21:35
6 Kalle Eriksson Folkbåt 1251 0,817 10:05:01 12:58:50 02:53:49 02:22:00
7 KURT SCANMAR 33 84 0,948 10:26:10 12:57:12 02:31:02 02:23:11
8 CECILIA STRAND SHORT DEHLER34   0,928 10:23:20 13:12:54 02:49:34 02:37:21
9 SÖREN MANN NAWIATR 700 1,200 10:53:52 13:05:07 02:11:15 02:37:30
10 TEAM KANALEN Folkbåt   0,791 10:00:00 13:20:40 03:20:40 02:38:44
11 SAMI GUSTAVSSON X119   1,042 10:38:04 13:11:35 02:33:31 02:39:58

 

Total Distanseglingar 2021 (VR och Örjana.H inställda)

  Boat      SailNo  HelmName Forsvik vår Ludvig O. Minne Mörkersegling Forsvik höst Total
1 CB66   PETTER AXELSSON 15 6     21
2 MAXI RACER 35 TOMAS ANDERSSON 13 7     20
3 EXPRESS   ANTON PERSSON 14 0     14
4 DEHLER 36 10507 MATS LINDBERG 12 0     12
5 CARIBEAN 22 13 MAGNUS BENDER 11 0     11
6 FOLKBÅT 1271 KALLE ERIKSSON 10 0     10
7 X119   SAMI GUSTAVSSON 5 5     10
8 SCANNMAR 33   KURT JAKOBSEN 9 0     9
9 DEHLER 34 177 FREDRIK STRAND 8 0     8
10 NAWIATR/MULTI23 700 SÖREN MANN 7 0     7
11 FOLKBÅT/ALBIN78   TEAM KANALEN 6 0     6

SHORTHANDED

För att ytterligare öka motivationen att deltaga i klubbens interna seglingar samt minska riskerna för smitta för dig i riskgrupp, så kommer vi i år att även dela ut pris för bästa shorthandedbåt i både distans och poängseglingsserierna. Varje gång du ställer upp som shorthandedbåt så meddelar du detta till seglingsledaren, du som deltager shorthanded tillgodoräknar dig även resultaten i de vanliga distans och poängsseglingsserierna.

 

ÄLDRE RESULTAT

Totalt poängseglingar uppdaterad 2020-09-17

Rank Boat      SailNo  HelmName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total
1 MAXI RACER 35 TOMAS ANDERSSON 12 11 13 11 16 16 13 14 14 16 0 11 147
2 T24 102 TEAM  ÅKERIET 10 12 10 12 15 15 12 16 16 17 0 9 144
3 MAXI RACER 67 AXEL ADOLFSSON 6 0 12 9 17 14 11 9 8 11 0 0 97
4 FOLKBÅT 1251 KALLE E 0 0 11 13 13 10 7 7 11 10 0 10 92
5 ALBIN78/FOLKBÅT 124 TEAM KANALEN 11 9 9 10 12 13 9 6 0 7 0 6 92
6 X119   SAMI GUSTAVSSON 9 8 8 8 9 8 0 13 6 0 0 4 73
7 MULTI23/NAWIATR 35 TEAM MANN 7 7 5 6 7 7 0 0 15 13 0 0 67
8 CARIBIEN 22 37 CONNY MODIG 13 10 0 0 14 12 0 0 9 8 0 0 66
9 SCANMAR 33   KURT JACOBSEN 0 0 0 0 11 11 6 12 10 9 0 0 59
10 WASA ATLANTIC 1 TOYVO STARK 5 5 6 5 6 5 5 8 5 5 0 0 55
11 DEHLER 36 10507 MATS LINDBERG 0 0 0 0 0 0 10 15 12 14 0 0 51
12 CARIBEAN 22   MAGNUS BENDER 0 0 0 0 0 0 0 11 13 15 0 8 47
13 DEHLER34 177 FREDRIK STRAND 8 6 7 7 8 9 0 0 0 0 0 0 45
14 MAXI RACER   CLAES WALLGREN 0 0 0 0 0 0 8 0 0 12 0 7 27
15 SCANMAR 31   ROLF ANDERSSON 0 0 0 0 0 0 0 10 7 6 0 0 23
16 BUMERANG 32   JÖRGEN JOHANSSON 0 0 0 0 5 6 0 0 0 0 0 0 11
17 MAXI RACER 456 TEAM IOR 0 0 0 0 10 0 0 0 0 0 0 0 10
18 MAXI 87   BJÖRN SÖDERMARK 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 4

Total shorthand 20-09-17

Rank Boat      SailNo  HelmName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12       Total
1 MAXI RACER 35 TOMAS ANDERSSON 9 9 10 9 12 11 11 11 13 13 0 11 119
2 MAXI RACER 67 AXEL ADOLFSSON 6 0 9 7 13 10 10 7 8 10 0 0 80
3 FOLKBÅT 1251 KALLE ERIKSSON 0 0 8 10 9 7 7 5 11 9 0 10 76
4 CARIBIEN 22 37 CONNY MODIG 10 8 0 0 10 9 0 0 9 7 0 0 53
5 X119   SAMI GUSTAVSSON 8 7 6 6 6 0 0 10 6 0 0 4 53
6 WASA ATLANTIC 1 TOYVO STARK 5 5 5 5 5 5 5 6 5 5 0 0 51
7 SCANMAR 33   KURT JACOBSEN 0 0 0 0 8 8 6 9 10 8 0 0 49
8 T24 102 TEAM ÅKERIET 0 0 0 0 11 0 0 0 0 14 0 9 34
9 CARIBIEN 22 13 MAGNUS BENDER 0 0 0 0 0 0 0 0 12 12 0 8 32
10 MAXI RACER   CLAES WALLGREN 0 0 0 0 0 0 8 0 0 11 0 7 26
11 SCANMAR 31   ROLF ANDERSSON 0 0 0 0 0 0 0 8 7 6 0 0 21
12 DEHLER 34 177 FREDRIK STRAND 7 6 0 0 0 6 0 0 0 0 0 0 19
13 FOLKBÅT/ALBIN 78 124 TEAM KANALEN 0 0 7 8 0 0 0 0 0 0 0 0 15
14 DEHLER 36 10507 MATS LINDBERG 0 0 0 0 0 0 9 0 0 0 0 0 9
15 MAXI RACER 456 TEAM IOR 0 0 0 0 7 0 0 0 0 0 0 0 7
 
 
 

Redo att börja segla?

Nyheter

Senaste nyheterna från Seglingskommitten

Distansseglingar 2020

Forsvik Vår 2021-06-05

Plats Rorsman Båt  Segelnr SRS Starttid Måltid Segladtid Korr. tid
1 AXELSSONs CB66 140 0,961 10:27:58 12:36:23 02:08:25 02:03:25
2 ANTON PERSSON EXPRESS DEN 0,907 10:20:13 12:38:58 02:18:45 02:05:51
3 TOMAS MAXI RACER 35 0,909 10:20:31 12:39:00 02:18:29 02:05:53
4 MATS LINDBERG DEHLER 35   1,001 10:33:09 12:50:22 02:17:13 02:17:21
5 MAGNUS BENDER CARRIBEAN 13 0,808 10:03:19 12:58:32 02:55:13 02:21:35
6 Kalle Eriksson Folkbåt 1251 0,817 10:05:01 12:58:50 02:53:49 02:22:00
7 KURT  SCANMAR 33 84 0,948 10:26:10 12:57:12 02:31:02 02:23:11
8 CECILIA STRAND SHORT DEHLER34   0,928 10:23:20 13:12:54 02:49:34 02:37:21
9 SÖREN MANN NAWIATR 700 1,200 10:53:52 13:05:07 02:11:15 02:37:30
10 TEAM KANALEN Folkbåt   0,791 10:00:00 13:20:40 03:20:40 02:38:44
11 SAMI GUSTAVSSON X119   1,042 10:38:04 13:11:35 02:33:31 02:39:58

 

Total distansseglingar 2020-09-27

Rank Boat      SailNo  HelmName Forsvik vår Örjan Heedmans minne Mörkersegling Forsvik höst Total
1 MAXI RACER 35 TOMAS ANDERSSON 11 13 9 15 48
2 FOLKBÅT 1271 KALLE ERIKSSON 14 6 10 16 46
3 NAWIATR/MULTI23 700 SÖREN MANN 10 12 8 0 30
4 DEHLER 36 10507 MATS LINDBERG 15 0 0 14 29
5 SCANNMAR 33   KURT JAKOBSEN 9 9 0 7 25
6 CARIBEAN 22 13 MAGNUS BENDER 0 11 0 13 24
7 WASA ATLANTIC 1  TOYVO STARK 5 7 5 5 22
8 T24 102  ÅKERIET 12 0 0 9 21
9 X119   SAMI GUSTAVSSON 0 0 7 12 19
10 MAXI RACER 67 AXEL ADOLFSSON 8 10 0 0 18
11 FOLKBÅT/ALBIN78   TEAM KANALEN 6 0 6 6 18
12 DEHLER 34 177 FREDRIK STRAND 7 8 0 0 15
13 CARIBEAN 22 4 CONNY MODIG 13 0 0 0 13
14 CB66   PETTER AXELSSON 0 0 0 11 11
15 MAXI RACER   TEAM WEW 0 0 0 10 10
16 SCANMAR 31   ROLF ANDERSSON 0 0 0 8 8
17 ÅH 30   BENGT MUNKSTET 0 5 0 0 5

Forsvik höst “Tor Axelssons minne” 2020-09-27

Plats Rorsman Båt  Segelnr SRS Starttid Måltid Segladtid Korr. tid
1 Kalle Eriksson Folkbåt 1251 0,791 10:00:00 11:58:21 01:58:21 01:33:37
2 Tomas Andersson Maxi Racer SWE 35 0,886 10:10:24 11:57:28 01:47:04 01:34:52
3 Mats Lindberg Dehler 36   0,980 10:18:42 11:56:17 01:37:35 01:35:38
4 Magnus Bender Caribean 22 SWE 13 0,811 10:02:23 12:00:41 01:58:18 01:35:56
5 Sami Gustavsson X 119   1,042 10:23:21 11:57:58 01:34:37 01:38:35
6 Petter Axelsson CB66 54 0,960 10:17:04 11:59:46 01:42:42 01:38:36
7 wew Maxi racer   0,886 10:10:24 12:01:41 01:51:17 01:38:36
8 Team Åkeriet T24 102 0,944 10:15:43 12:00:27 01:44:44 01:38:52
9 Rolf Andersson Scanmar 31   0,891 10:10:53 12:08:51 01:57:58 01:45:06
10 Kurt Jakobsen Scanmar 33   0,908 10:12:29 12:09:42 01:57:13 01:46:26
11 Team Kanlen Albin 78   0,828 10:04:20 12:18:54 02:14:34 01:51:25
12 Toyvo Stark Wasa Atlantic S-1 1,103 10:27:26 12:12:50 01:45:24 01:56:15

 

Ärtsoppeseglingen 2020-09-25

Place Boat Name Elapsed Time Corrected Time Handicap
1 Kalle E Folkbat 00:00:57:24 00:00:45:24 0,791
2 Tomas A MaxiRacer 00:00:52:28 00:00:46:29 0,886
3 Mann Multi23 00:00:44:34 00:00:52:09 1,17
4 Sami G X119 00:00:50:49 00:00:52:57 1,042
5 Team K Albin78 00:01:06:58 00:00:55:27 0,828
6 Toyvo Wasa 00:00:56:20 00:01:02:08 1,103
 

 

Örjan Heedmans minne 2020-08-15

Plats Rorsman Båt  Segelnr SRS Starttid Måltid Segladtid Korr. tid
1 Tomas Andersson Maxi Racer SWE 35 0,886 11:00:47 14:59:19 03:58:32 03:31:20
2 Sören Mann Multi 23 35 1,175 11:57:05 15:07:09 03:10:04 03:43:20
3 Magnus Bender Caribean 22 SWE 13 0,781 10:30:00 15:23:08 04:53:08 03:48:56
4 Axel Adolfsson Maxi Racer SWE 67 0,874 10:57:38 15:23:05 04:25:27 03:52:00
5 Kurt Jacobsen Scanmar 33 84 0,908 11:06:19 15:21:50 04:15:31 03:52:01
6 Fredrik Strand Dehler 34 34 0,928 11:11:08 15:27:49 04:16:41 03:58:12
7 Toyvo Stark Wasa Atlantic S-1 1,103 11:45:49 15:37:48 03:51:59 04:15:53
8 Kalle Eriksson Folkbåt 1251 0,791 10:33:17 16:04:50 05:31:33 04:22:15
9 Bengt Munkstet ÅH 30 4808 0,863 10:54:41 16:06:10 05:11:29 04:28:49

Forsvik vår 2020-05-24

Plats Rorsman Båt  Segelnr SRS Starttid Måltid Segladtid Korr. tid
1 MATS LINDBERG DEHLER 36 10507 1,019 10:24:42 11:50:54 01:26:12 01:27:50
2 KALLE folkbåt 1251 0,791 10:00:00 11:53:55 01:53:55 01:30:06
3 MODIG CARIBIAN 4 0,810 10:02:35 11:54:48 01:52:13 01:30:54
4 TOMAS A* MAXI RACER 35 0,909 10:08:21 11:49:05 01:40:44 01:31:34
5 TEAM ÅKERIET* T24 102 1,002 10:23:20 11:54:44 01:31:24 01:31:35
6 MANN NAWIATR 700 1,175 10:36:05 11:56:37 01:20:32 01:34:38
7 KURT J* SCANMAR 33 84 0,908 10:18:12 12:02:30 01:44:18 01:34:42
8 AXEL* MAXI RACER S-67 0,899 10:04:33 11:51:30 01:46:57 01:36:09
9 STRAND* DEHLER 34 34 0,942 10:19:00 12:02:30 01:43:30 01:37:30
10 LOLLO W* ALBIN 78 374 0,856 10:07:52 12:03:25 01:55:33 01:38:55
11 TOIVO STARK* WASA ATLANTIC SWE 1 1,103 10:26:42 12:01:49 01:35:07 01:44:55

* FELAKTIG STARTTID PGA EXCELSTRUL. KORR. TID RÄTT

Klubbinfo

BESÖKADRESS
Västravarvsgatan 6
546 32 Karlsborg

POSTADRESS
Box 401
546 18 Karlsborg

 

Organisationsnummer
866600-0792

Bankgiro
5823-0814

Föreningsnummer
13415-32

Funderingar?

Var inte blyg. Vi svarar gärna på dina frågor!